חברה המוכרת דרך האינטרנט לא תוכל לטעון לחוסר סמכות מקומית

בתאריך: 4/09/2009 מאת: מערכת אתר תביעות קטנות

לקוח הגיש בירושלים תביעה קטנה כנגד חברה שלטענתו מכרה לו מוצר פגום דרך האינטרנט. החברה הנתבעת טענה כי כתובתה הרשומה היא בתל-אביב, ולפיכך טענה להיעדר סמכות מקומית של בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, וביקשה להעביר את הדיון בתובענה לבית המשפט בתל-אביב. ביהמ"ש דחה את בקשת החברה והותיר את הדיון שנקבע על כנו.

בהחלטה שניתנה ע"י כב' השופטת אנא שניידר מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, נקבע שוב כי ספקי שירותים המאפשרים ביצוע רכישות מרחוק (באמצעות אינטרנט, טלפון, סוכנויות וכיוצ"ב) אינם יכולים לדרוש שמקום ההתדיינות יהיה דווקא במקום מושבם.

עניינה של התובענה הנדונה הוא טענת התובע, אלכסיי מזור, כי רכש כונן קשיח פגום מהנתבעת, חברת גולן טרוניקס בע"מ, באמצעות אתר האינטרנט של הנתבעת.

הנתבעת ביקשה להעביר את הדיון בתובענה לבית המשפט בתל-אביב בטענת היעדר סמכות מקומית לבית משפט זה. לטענת הנתבעת, כתובתה הרשומה היא בתל-אביב וכך גם מקום עסקיה ועל כן – אין לבית משפט זה סמכות מקומית לדון בתביעה.

בהחלטתה, ציינה כב' השופטת שנידר: "בתי המשפט השמיעו דעות מגוונות בעניין הסמכות המקומית כאשר מדובר בתביעות נגד ספקי שירותים הפועלים באמצעות משווקים, סוכנויות שונות,אינטרנט ואף בטלפון. דומה כי הדעה הרווחת היא, כי נתבע המבקש להגיע ללקוחות בכל רחבי הארץ ולקשור עמם עסקאות, אינו יכול להישמע בטענה כי מקום ההתדיינות צריך להיות במקום מושבו דווקא".

כדוגמא מייצגת לאמירות כגון אלו, הביאה כב' השופטת ציטוט מהחלטה שהתקבלה זה מכבר:
"… הנתבעת משקיעה מאמצים לקשור עסקאות טלפוניות עם לקוחות המצויים בכל רחבי הארץ ולאו דווקא עם כאלו אשר יכולים לסור פיזית למשרדיה, כפי שהיה נהוג לפני שנים. נראה לי כי בנסיבות אלו, שעה שמטרת הנתבעת לפרוץ את הגבולות המקומיים, לא ראוי להעלות טענות בדבר חוסר סמכות מקומית…". [כב' השופטת ת. נאות-פרי, ר' בש"א (שלום חי') 22199/04 הדקה ה-90 – נגד – חליווה ואח' מיום 2.1.05 (לא פורסם)]

אשר על כן, דחתה כב' השופטת שניידר את בקשת הנתבעת. "בנסיבות דנן, בהן עסקינן בנתבעת שפועלת ומתקיימת מפריצת הגבולות המקומיים באמצעות מכירה דרך אתר אינטרנט ללקוחות בכל רחבי הארץ, אין זה ראוי להעלות טענות בדבר חוסר סמכות מקומית, ומשהועלתה טענה זו, אין בידי לקבלה".

[מזור אלכסיי – נגד – חברת גולן טרוניקס בע"מ, בית המשפט לתביעות קטנות ירושלים, תביעה קטנה 1966/09 בפני כב' השופטת אנה שניידר. ההחלטה ניתנה ב: ל' באב, תשס"ט (20 באוגוסט 2009)]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי תאהב/י גם

הגשת תביעה קטנה באינטרנט

פשוט

שלושה שלבים פשוטים מלווים בהנחיות והסברים המותאמים לפרטי המקרה שלך

מהיר

מאפשר הגשת תביעה תוך מספר דקות וכולל אפשרות לצירוף קבצים

זול

חוסך זמן וטרחה. עיבוד, בקרה, הפקת מסמכים וצרופות והגשתם לבית המשפט